Matty Lagerwey

La Conner’s Matty Lagerwey won Class 2B state titles last season in the long jump and triple jump.

Anacortes Seahawks

Coach: Brad Templeton (fifth year)

Conference: Northwest

Key returners: Boys — Logan Scamfer (sr., mid-distances), Patrick Wildman (sr., mid-distances), Duane Jedlinski (sr., sprints/mid-distances), Liam Flint (sr., throws), Matthew Lafave (sr., jumps), Logan Hanrahan (jr., mid-distances), Josh Pittis (jr., sprints), Chase Cornett (jr., throws), Nick Timm (jr., jumps), Blake Martens (soph., mid-distances), Alek Miller (soph., mid-distances), Ayden Swain (soph., pole vault), Chris Scott (soph., jumps/hurdles); Girls — Saville Feist (sr., mid-distances), Skye Hopper (sr., jumps/hurdles), Allie Carroll (sr., jumps/pole vault), Izabella Jewett (sr., throws), Halsie Keltner (sr., throws/jumps), Reese Vaux (sr., throws/jumps), Analisa Maes (sr., hurdles), Kailey Davis (sr., sprints), Zoe Yanega (jr., sprints), Macy Yanega (jr., sprints), Jenny Hanson (jr., mid-distances), Natalie Blanchard (jr., hurdles), Megan McKenna (soph., mid-distances), Olivia Feist (soph., jumps/throws), Amy Aggergaard (soph., sprints/jumps), Brigid Mack (soph., throws), Lily Carter (soph., mid-distances), Kaitlin Lang (soph., mid-distances), Teja Rasmussen (soph., mid-distances), Kyala Pierce (soph., hurdles), Carolina Schwetz (soph., jumps), Abigail Hogge (soph., hurdles/pole vault).

Key newcomers: Boys — Moses Pittis (fr., sprints), Michael Hanrahan (fr., mid-distances), Ryan Horr (fr., mid-distances), Travis Laisure (fr., mid-distances), Drew Hayes (soph., sprints), Tom Peak (sr., jumps/hurdles); Girls — Fai Puengpoh (fr., hurdles/jumps), Caitlin Brar (fr., mid-distances), Chloe Chambers (fr., mid-distances), Micah Apple (fr., mid-distances), Bella Sikic (fr., throws), Hannah Peak (fr., jumps), Lauren Gere (fr., jumps/throws), Isa Hastings (sr., jumps/pole vault), Sharon Richmond (soph., sprints).

Outlook: The girls’ team returns several key contributors from last year’s Class 2A state runner-up.

Among them is Hopper, who is the defending state champion in the triple jump, and Saville Feist, who was ninth in both the 1,600 and 3,200.

Hopper and Zoe Yanega also ran on the team’s state-meet 800 and 1,600 relay teams. The 800 team placed fifth and the 1,600 team first.

“A lot of the veterans along with several new faces have been working consistently and diligently since January and are eager for the season to get rolling,” Templeton said. “Hopes are high for this crew as long as they can stay healthy.”

The boys’ team, said Templeton, returns most of its varsity lettermen, leading to hopes that it shows improvement.

Burlington-Edison Tigers

Coach: Kevin Gudgel (19th year)

Conference: Northwest

Key returners: Boys — Cody Schutte (sr., throws), Dylan Wesen (sr., multiple events), Jun Ochiai (sr., sprints), Calvin North (sr., pole vault), Brian McGovern (sr., throws/jumps), Danial Khan (sr., hurdles), Jaedyn Hamidou (sr., throws), Taino Ferdinand (sr., jumps), Carson Lee (jr., distances), Bode Brewer (soph., jumps/sprints), Johnny Gundersen (soph., jumps/throws), Dane Hansen (soph., jumps/sprints), Connor Nelson (sr., mid-distances), Kannon Jacobson (soph., pole vault/hurdles), Connor North (jr., pole vault), Colton Peach (sr., throws), Preston Rivas (jr., distances/pole vault), Bryce Robinson (soph., hurdles/jumps), Malakhi Stevenson (soph., multiple events), Michael Larson (sr., jumps); Girls — Lexy Watson (sr., mid-distances), Aimee Slotemaker (sr., distances), Evi Ruyle (sr., throws), Audrey Knutson (sr., multiple events), Maycie Cameron (sr., multiple events), Anika Schlimmer (jr., distances), Katie King (jr., throws), Brylee Axelson-Ney (jr., jumps), Jasmine Evans (jr., hurdles/jumps), Alex Sullivan (sr., throws), Clara Mattison (sr., throws), Gabriella MacKenzie (soph., multiple events), Katie Sanders (soph., pole vault), Megan Gustafson (soph, pole vault).

Key newcomers: Boys — Calvin Absten (fr.,sprints), Devin Tsuffis (sr., throws), Irvin Salome (sr., sprints), Junior Sandoval (fr., jumps), Logan Wright (jr., jumps/sprints), Talmage Palmer (fr., multiple events), Wyatt Mattison (fr., sprints), Zach Watson (fr., sprints); Girls — Amey Rainaud-Hinds (fr., sprints), Breckyn Mueller (fr., throws), Chloe Myers (jr., jumps), Emma Smith (fr., sprints), Sophia MacKenzie (fr., multiple events), Eva Yeoman (fr., throws), Grace Dalton (jr., throws), Hannah Sayer (fr., sprints), Jordyn Smith (fr., multiple events), June Belisle (fr., sprints), Katelyn VanZanten (fr., jumps), Mila Hoagland (fr., distances), Sage Mailhiot (fr., distances), Sydney Reisner (fr., sprints), Tia Brownell (fr., jumps), Vivian Verrue (fr., sprints).

Outlook: The girls’ team returns some state qualifiers, including MacKenzie and Axelson-Ney. The two placed third and fourth, respectively, in the 2A high jump.

Other returners include state meet throwers King, Ruyle and Knutson.

The boys will rely on the field events to score the most points, led by Schutte, Hamidou, Peach, Wesen, Ferdinand and Calvin North.

North went to the state meet last season in the pole vault.

Concrete Lions

Coach: Marcus Carr (second year)

League: Northwest 2B/1B

Key returners: Boys — Levi Lowry (jr., throws), Jonas Rensink (sr., javelin/long jump/sprints), Tyler Nevin (sr., sprints/jumps), Hayden O’Neil (sr., sprints/throws); Girls — Sierra Rensink (soph., sprints/jumps), Rebekah Rider (soph., sprints/jumps/throws), Kassidy Smith (soph., sprints/jumps/throws), Anna Spangler (soph., sprints/jumps).

Key newcomers: Boys — Devin Blankenship (jr., jumps/sprints), Corbyn Higgins (jr., sprints/jumps); Girls — Devon Howard (fr., sprints/throws), Ebby Buchta (jr., sprints/throws/jumps).

Outlook: The Lions return the four girls off their state meet 400 relay team — sophomores Rensink, Rider, Smith and Spangler.

Carr believes Lowry, O’Neil and Nevin can also reach the state meet.

As a group, the Lions are impressing Carr.

“We have a very solid track team and I am looking forward to watching them compete,” he said.

La Conner Braves

Coach: Jacob Grantham (second year)

League: Northwest 2B/1B

Key returners: Boys — Arjuna Adams (jr., hurdles/sprints), Charlie Cram (jr., distances), Noah Lee (jr., sprints), Joseph Musni (jr., sprints/jumps), Mason Miles (jr., jumps), Andre Knudson (soph., distances), Mason Murdock (soph., throws/sprints), Boyce Charles (soph., throws), Demetrius Scott (soph., throws), Bradey Wyles (soph., javelin), Alden Schnabel (soph., javelin); Girls — Matty Lagerwey (sr., jumps), Addie Reinstra (jr., hurdles), Anna Jane Thulen (soph., 400, 800).

Key newcomers: Boys — Spencer Tripp (sr., sprints/jumps), Ian Heartbroker (jr., throws), Gavin Brown (jr., sprints), Josh Jolly (soph., sprints/jumps), Luke Marble (fr., sprints); Girls — Morgan Herrera (jr., sprints/throws), Rachel Cram (fr., distances), Delaney Cobbs (fr., throws).

Outlook: Lagerwey, a three-time state 2B champion in the jumps, is the Braves’ top returner.

She and Reinstra also ran on a 400 relay team that placed second in state last season.

“We will be leaning pretty heavy on Matty and Addie to move our girls’ team forward,” Grantham said.

New to the girls’ program are Herrera and Cram, who were solid contributors on the school’s basketball team that placed fifth at state.

Leading the way for the boys are juniors Adams and Cram.

“They have both worked hard the past couple of years and continue to set the tone with their work ethic,” Grantham said.

Mount Vernon Bulldogs

Coach: Bobby Edwards (third year)

Conference: Western 4A

Key returners: Boys — Cole Ellis (sr., sprints), Kegan Ellis (jr. sprints), J.J. Sanchez (sr., sprints), Brian Jimenez (sr., sprints), Danny Carrillo (sr., throws), Maliki Saunders (sr., throws), Caleb Doherty (sr., pole vault), Tristan Willis (sr., throws), Mason Taylor (jr., distances), Daryl Taylor (sr. hurdles); Girls — Abigail Cowan (jr., distances), Rachel Bottles (jr., distances), Megan Dixon (jr., javelin), Cynthia Elston (jr., distances), Zoie Saunders (soph., throws).

Key newcomers: Plenty, as the Bulldogs have had a turnout of about 125.

Outlook: Carrillo should be among the favorites to win a Class 4A state shot put title. The senior finished second last season with a throw of 54 feet, 5 inches, and last year’s champion has graduated.

Also on the boys’ team is Cole Ellis, who qualified for state in the sprints as a freshman and sophomore.

Edwards also expects good things out of Doherty in the boys’ pole vault, his boys’ 400-meter relay team, his distances and, with Carrillo leading the way, his throwers.

Mount Vernon Christian Hurricanes

Coach: Linda Gudmunson (35th year)

League: Northwest 2B/1B

Key returners: Boys — Micah Hays (sr. hurdles), Austin Lazar (sr., distances), Gabe Taylor (sr., sprints/triple jump), Jonathan Brown (jr., distances), Luke Gott (jr., mid-distances/jumps), Jonathan Myers (jr., hurdles/long jump/pole vault), Noah Lubbers (jr., sprints), Chris Wyatt (jr., throws/sprints), Titus Kimball (jr., throws), Joshua Gerrish (soph., hurdles/jumps), Jacob Hays (soph., sprints/jumps), David Twedt (soph., throws), Jeremy Victor (soph., mid-distances); Girls — Lilly Bridge (jr., sprints/triple jump), Karina Lervick (jr., mid-distances/throws), Becca Pedrosa (jr., throws/sprints), Emma Symmank (jr., hurdles), Sydney Sharkey (soph., hurdles), Olivia Stone (soph., mid-distances/throws)

Key newcomers: Boys — Peter Opp (jr., sprints/jumps), Carson Blom (fr., throws), Josh Denton (fr., throws), Xander Hoksbergen (fr., distances/jumps), Devin VanZanten (fr., distances), Todd Montgomery (eighth-grader, distances); Girls — Brianna Geer (fr., throws), Sarah Keck (fr., distances), Kylee Russell (fr., sprints/pole vault), Sophia Schmaus (fr., mid-distances), Mali Stogner (fr., sprints/pole vault/discus), Lauren Wheeler (fr., sprints/pole vault), Maddy Nielsen (eighth-grader, distances).

Outlook: The Hurricanes will be going after a third consecutive Class 1B boys’ team title.

The veterans who will lead the way are Micah Hays, Lazar, Taylor, Brown, Myers and Lubbers.

Among that group, Hays won the state title last season in the 110 hurdles and placed second in the 300 hurdles, while Taylor was second in both the 400 and triple jump.

“They are joined by strong returning athletes and some exciting new talent that can help get us there,” said Gudmunson.

Not running for the Hurricanes is four-time state champion Russell DeVries.

The girls’ team lost two talented runners as Jaiden Hill and Bobbi Hill have moved from the area. Jaiden Hill won state titles in the 200 and 400 last season as a freshman.

But back are state qualifiers Bridge, Symmank and Sharkey.

Sedro-Woolley Cubs

Coach: Johnny Lee (third year)

Conference: Northwest

Key returners: Boys — Adam Cassidy (sr., hurdles/jumps), Marcus Barron (sr., throws), Rafe Holz (jr., distances), Ben Peden (jr., distances), Jordan Rua (soph., sprints), Andrew Sager (sr., sprints), Seth Sternhill-Tift (soph., hurdles/pole vault), Brent Vanderveen (jr., sprints/jumps); Girls — Maren Mihelich (sr., throws/jumps), Makenna Peterson (jr., throws), Payton Simpson (sr., jumps), Lauren Benham (soph., distances), Madesyn Skinner (soph., sprints/jumps), Savannah Halverson (soph., jumps).

Key newcomers: Boys — Trevor Bryant (jr., sprints/jumps), Lazlo Cocheba (soph., sprints/pole vault), Luke Hedberg (sr., sprints/throws), Jeremy Willoughby (sr., sprints); Girls — Heather Vanderbeek (fr., hurdles/jumps), Lily Winn (fr., hurdles/jumps), Leigha Taylor (fr., hurdles/sprints).

Outlook: The boys’ team graduated a strong group from a squad that won the county meet last season.

Still, Lee said, the team is more balanced and should be fairly strong in the hurdles and sprints.

“Although our numbers are down on the boys’ side, the attitude and effort of this year’s team has been an exciting experience thus far,” he said.

Lee said the girls’ team will be strong in the hurdles and jumps, and has good top-end talent in the distance and throwing events.

— Skagit Valley Herald staff

Load comments